Google SEO Nedir? Google SEO Neden Gereklidir?

Google SEO Nedir? Google SEO Neden Gereklidir?
Tarafından Yazıldı

SEO hizmeti arama motorlarında üst sıralara çıkmaları için, web sitelerinde yapılan işlemlerin bütünü olarak bilinir. SEO çalışmaları web sitesinin tasarımının, kullanılan görsellerin, içeriklerin, içeriklerde geçen anahtar kelimelerin, web sitesinin açılma hızının vb. konuların düzenlenmesini gerektirebilir.

Google SEO Nedir?

Google SEO ise web sitelerinin Google Algoritmalarına ve Google kurallarına göre; Google tarayıcılarının seveceği şekilde düzenlemesidir. Google SEO olarak adlandırılmasının sebebi, sadece Google sıralamalarında yükselmenin hedeflenmesidir. Sebebine gelirsek; bilindiği üzere kullanıcıların en çok kullandığı arama motoru Google’ dır. Bu sebeple Google arama sonuçlarına özel çalışmalar yapılması, firmaların web sitelerinin en çok kullanılan arama motorunda sıralamalarının yükselmesini ve böylece de daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Daha çok kişi tarafından ziyaret edilen web sitelerinin bilinirliği artacak, firmanın potansiyel müşterilere erişim imkanı fazlalaşacak ve elbette iş fırsatları çoğalacaktır.

Google SEO Hizmetlerinin Kapsamı 

Google SEO çalışmaları başlamadan önce firmanın web sitesinin, sektörünün, rakiplerinin Google arama sonuçlarının analizinin yapılması gerekir. Elde edilen veriler doğrultusunda firmanın web sitesinin iyileştirme çalışmalarına başlanır. Hangi alanlarda iyileştirmeler yapılacağına gelirsek;

İçerik Düzenlemesi; organik olarak Google arama motoru sonuçlarında en üst sıralara yerleşmek için bir web sitesinin kaliteli içeriklere ihtiyacı vardır. Kaliteli içerik derken kastımız; kopyalanmamış, özgün, okuyucuya fayda sağlayan içeriklerdir. Google güncellense ve tarayıcılarının beklentileri değişse de, değişmeyecek tek bir nokta vardır; o da kaliteli içeriklere olan ihtiyaçtır.

Özgün içeriklerle doğru anahtar kelimeler buluştuğu zaman sayfanın tarayıcılar tarafından fark edilmeme imkanı yoktur. Anahtar kelimeler çok önemlidir ve firmanın sektörü ile ilgili en çok kullanılan kelimeler içeriklerde geçerse, firmanın web sitesinin sıralaması yükselecektir. Ancak anahtar kelime kullanımının da bir sınırı vardır. Eğer çok aranıyor diye, sadece  anahtar kelimelerden oluşan bir web sitesine metin girilirse, tarayıcılar bunu da fark eder ve sıralama da artış olmaz; aksine negatif yönde etki eder.

Backlink Analizi; Google SEO çalışmalarının temel noktalarından biri de backlink analizinin yapılmasıdır. Backlinklerin kaliteli olup olmaması, kullanılır olup olmadığı incelenir. Kırık linkler temizlenir ve gereksiz link kullanımı engellenir.

Link İnşası; Google arama motorları doğal yollardan oluşan link inşasını sever ve bu şekilde linklerin olduğu web sitelerini üst sıralara taşıma eğilimi gösterir. Bu sebeple Google SEO çalışmalarında linkler incelenir, planlanır ve iyileştirilir.

Görseller ve başlıklar; Google SEO çalışmalarında web sitesindeki görsel seçimlerinin ve görsellerin isimlendirilmesinin de üzerinde durulur. İçeriklerin başlıklarının görsel isimlerinde geçmesi Google tarayıcıların sevdiği konulardan biridir.  

Tüm bu başlıklar haricinde Google SEO çalışmaları için web sitelerinin alan adları da oldukça önemlidir. Web sitelerinde yayınlanan yazıların alan adlarıyla ilişkili olması, anahtar kelimelerin alan adlarıyla bağlantılı olması Google sıralamalarında yükselmek için artı değer sağlamaktadır.

Google SEO Neden Gereklidir?

İnternetin iş dünyasına yön vermeye ve firmalar için sonsuz fırsat sunmaya başlamasıyla birlikte; arama motoru optimizasyonu yani SEO önem kazanmıştır. Hatta SEO için firmaların en güçlü pazarlama stratejisi olduğu söylenmektedir. Doğru hedef kitle ile buluşma fırsatı yakalayan firmalar, Google SEO çalışmalarının neticesinde arama sonuçlarındaki sıralarını yükseltirler. Marka bilinirlikleri artar; sektörlerinde öncü kurum haline gelebilirler. Marka imajının güvenilir hale gelmesi de Google sıralamalarındaki yerle orantılıdır.

Kullanıcıların ilk sayfadaki firmaları ziyaret etme eğilimi oldukça yüksektir. Web sitelerine daha çok ziyaretçi çekme şansı yakalayan firmalar, potansiyel müşterilerle interaktif olarak görüşebilme şansını yakalarlar ve böylece müşteri sayısını arttırabilirler. Firmalar geleneksel yöntemlere göre çok daha verimli olan SEO çalışmalarına yatırım yaparak işlerini büyütebilirler.

Google SEO çalışmaları yaptırılırken dikkat edilmesi gerek iki önemli husus vardır Bunlardan ilki SEO firması seçimidir. SEO çalışmalarının öneminin farkına varılması ve her geçen gün talebin artmasıyla birlikte bu sektöre giren kişi veya firma sayısında da ciddi artışlar meydana gelmiştir. Kurumsal, ciddi ve deneyimli firmalarla çalışmak, hizmet almak isteyen firmalara zaman kazandırır ve yatırımlarının karşılıklarını almalarını sağlar. DiğerBİR  önemli konu ise, Google SEO çalışmalarının sürekli devam etmesi gerektiğidir. Arama motorlarında sıralaması yükselen firma, SEO çalışmalarına devam etmez ve sitesini güncel tutup Google’ın değişen kurallarını uygulamazsa, başarısızı daimi olmaz.

Share