SEO Nedir ve Nasıl Yapılmalı?

SEO Nedir ve Nasıl Yapılmalı?
Tarafından Yazıldı

Bilinçli kullanıcıların vazgeçilmesi; konuya uzak olanlar için 3 harf, külfet, safsata. Durum böyle olunca “SEO nedir?” ve “SEO nasıl yapılır?” sorularının da cevabı önem kazanıyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; SEO uzmanları firmalara para kazandırıyor, ürünlerini tanıtıyor ve bilinirliklerini arttırıyor. Tüm bunları yaparken de detaylı analiz süreçlerini yürütüp gerekli düzenlemeleri gerçekleştiriyor.

Bu yazıyı yazmadaki amacımız; büyüme idealleri olan, internet pazarında başarı elde etmek, yeni müşteriler kazanmak ve daha çok tanınmak isteyen firmalara yol göstermek; sanıldığı kadar karmaşık olmayan SEO çalışmaları hakkında bilgi vererek, SEO çalışmalarının nasıl yapıldığına dair açıklama yapmak.

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonudur. Hemen detaylandıralım, bir web siteniz var; x hizmetini ya da y ürününü satıyorsunuz. Satış yaptığınız kalemle ilgili arama yaptığınızda, sizin web siteniz arama motorlarında ilk sayfada görünmüyor. Sayfaları teker teker teker kontrol ediyorsunuz ve sonunda sitenizi buluyorsunuz.

Şimdi empati zamanı!

Müşteri olsanız tüm o sayfaları tarar mısınız? Yoksa arama yaptıktan sonra çıkan ilk siteyi mi ziyaret edersiniz? Fikriniz elbette önemli ancak genel sonuç, arama yapanların %80’inin ilk çıkan siteleri ziyaret ettiği yönünde. Bu nokta çıkış noktamız olsun. 100 kişinin sizin sektörünüzle ilgili bir arama yaptığınız farz edelim; 80 potansiyel müşteriniz uçtu demektir.

Diğer 20 müşterinin daha kararlı olup ilk sayfada 2. Sırada olan siteyi ziyaret ettiğini düşünelim, peki sizi gördüler mi? Hayır. Müşterilerin size ulaşma şansı var mı? Neredeyse yok. Bu durumda potansiyel 100 müşteriden olursunuz. Özellikle sektörünüzde ciddi bir rekabet ortamı varsa; müşterilerin size ulaşması, faaliyetlerinizi incelemesi ve sizinle bağlantı kurma ihtimalleri maalesef kalmaz.

Peki ne yapabilirsiniz. İşte tam da bu noktada SEO, hayat kurtarır. Reklam vermeden, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan süreç ve çalışmaların tamamı SEO olarak adlandırılır.

SEO Nasıl Yapılır? 

SEO önemi itibariyle tek bir alanda yapılan çalışmalar olarak düşünülmemelidir. Birçok bileşeni bulunur. “İçeriklerimi özgünleştirdim, hala üst sıralarda değilim”, “reklam veriyorum bu da yeterli gelmiyor “gibi yakınmaların sebebi de budur. SEO yaptırdım olmadı gibi bir çalışma değildir; emek ve süreç ister. Netleştirmek adına  SEO süreçlerini anlatmanın faydalı olacağı kanısındayız.

Web sitesinin içerikleri özgünleştirilir, güncel tutulur. İçeriklerin benzersiz, etkili ve ziyaretçiler için faydalı hale getirilmesi sağlanır.

Yazım ve imla kurallarına uygun olarak yazılmış içeriklerde anahtar kelime kullanımları doğru ve dengeli bir şekilde yapılır. Yapılan analizler sonucunda firmanın hedef kitlesinin kullanım alışkanlıklarına uygun ara yüz oluşturulur. Google algoritmaları doğrultusunda web sitesindeki linkler düzenlenir. Web sitesinde kullanılan görsellerin adlandırması, kullanılan başlıklar ile uygun hale getirilir.

Sosyal medya çalışmalarıyla sitenin genel bilinirliği arttırılır. Sayfa dışı linkler ve backlinkler düzenlenir. HTML Tag kullanımı Google yönergelerine uygun hale getirilir. Sitenin kodlamaları düzenlenir. Kısacası SEO çalışmalarıyla web sitesinin tüm unsurları baştan aşağı kontrol edilip, Google tarayıcıları sevsin diye ter dökülür.

SEO çalışmalarını sadece teknik düzenlemelere de indirgemek yeterli değildir. Baştan da söylediğimiz gibi SEO bir süreçtir. Kurumsal SEO çalışması talep eden firmanın sektörü, rakipleri, web sitesi analiz edilir. Analizler sonucunda uygulamalar yapılır. Uygulamalar yapıldı, tamam hemen ilk sıraya yerleşilecek diye de bir beklenti içine girilmemelidir.

Sürekli güncellemelerin yapılması, her zaman ziyaretçiler için tıklanmaya değer bir web sitesinin oluşturulması gerekmektedir. Tıklanmaya değer bir site olmanın da farklı ve benzersiz kriterleri vardır. Her sektör için farklı anlama gelebilen bir tabir olarak düşünülebilir. Firmanın hedef kitlesi ve faaliyet alanı yapılan çalışmaları özelleştirir ve SEO çalışmaları talepler doğrultusunda kurgulanır.

Share

İlgili Makaleler