SEO Fiyatları

SEO Fiyatları
Tarafından Yazıldı

SEO fiyatları çalışmayı yapacak firmanın fiyat politikasına, SEO çalışmasını yaptıracak firmanın sektörüne, sektörünün rekabet düzeyine, web sitesinin ulaşması istenen hedefe vb. faktörlere göre farklılık gösterebilir.

SEO çalışmaları profesyonel bir ekip tarafından yapıldığı zaman kapsamlı ve detaylı olarak ele alınır. Böylece firmanın arama motorlarındaki sıralamasının yavaş yavaş ancak kalıcı olarak yükseltilmesi amaçlanır. Profesyonel SEO çalışmalarının yaptırılacağı firmaların özenle seçilmesi gerekmektedir. Kurumsal SEO hizmeti veren firmalar detaylı bir analiz yapmadan önce gerçek fiyatı tam olarak belirleyemezler.

SEO fiyatları belirlenirken, SEO firmasının web sitesini detaylı olarak incelemesi gerekir; “daha önce SEO çalışması yapılmış mı?”, yapılmışsa “verimli mi olmuş yoksa sitenin konumunu geriletmiş mi?”, “backlinkler olması gerektiği gibi mi?”, “içerikler özgün mü?”, “anahtar kelimeler doğru ve dengeli kullanılmış mı?” gibi soruların yanıtlarını bulması gerekir. Aynı zamanda firmanın sektörüyle ilgili de detaylı araştırmaların yapılması şarttır.

Rekabet düzeyi düşük bir sektördeki firma için yapılacak çalışmalarla, rekabetin yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösteren bir firmanın web sitesi için yapılan çalışmalar aynı olmayacaktır ve doğal olarak fiyatlandırması da farklı olacaktır. Site detaylı olarak incelendikten sonra çalışmaların maliyeti ile ilgili net söylemler ortaya çıkabilir.

SEO fiyatlarını etkileyen diğer bir faktör de, çalışmaların nasıl yapılacağıdır. Müşteri aylık olarak hizmet almak isteyebilir ya da yapılan analizler sonucunda sitenin belli konularda düzeltilmesi gerektiği önerilebilir. Genel olarak aylık sunulan paketlerin fiyatları, düzenli çalışma yaptıracak kişilerin ödeyeceği miktardan daha yüksek olacaktır. Firmaların uzun dönemli çalışmalarının aylık bedeli, kısa dönemli çalışmaların bedeline oranla daha uygundur.

SEO fiyatları verilen hizmetlerle doğru orantılıdır. Hizmetlerin içeriği ne kadar kapsamlıysa, fiyat da o kadar yükselecektir. Profesyonel SEO hizmetlerinde detaylı analizler yapılır, içerikler düzenlenir, kullanılan görseller değiştirilir, anahtar kelimeler araştırılır; kısacası web sitesi Google algoritmaları çerçevesinde yeniden şekillendirilir.

SEO çalışması yaptırmak isteyen firmalar, hizmet alacakları firmaları dikkatle seçmelidir. Ucuz fiyatlar sunan ve başarıyı kısa sürede garanti eden firmalar sorgulanmalıdır. SEO çalışmaların içeriği öğrenilmelidir ve kullanılacak teknikler ile ilgili bilgi alınmalıdır. SEO çalışmalarının yatırım olarak görülmesi ve bu şekilde benimsenmesi gerekir.

Dijital pazarlama dünyasında açılan en etkili yolun girişi profesyonel SEO çalışmalarından geçer. Detaylı olmayan, firmaya özel belirlenmeyen SEO stratejileri firmaların başarılı olmasının önünde engel teşkil eder. Google algoritmaları göz önünde bulundurulmazsa, firmalar yarardan çok zarar görebilir. Bu sebeple maliyetten çok hizmet kalitesine odaklanılması gerekir. Arama motorlarındaki sıralama zamanla yükselmelidir, organik olarak yükselen sitenin zirvede kalıcılığı fazla olacaktır.

Unutulmaması gereken bir husus da SEO çalışmalarının sürekli olması gerektiğidir. Kaliteli bir çalışma yapıldı, belli bir bütçe ayrıldı ve firmanın web sitesi ilk sayfalarda çıkmaya başladı. Firmanın sıralamasının yükselmesiyle, sitenin ziyaretçi trafiği arttı, müşterilerle olan etkileşim fazlalaştı ve yeni müşteriler firmayla çalışmaya başladı; yani çalışma amacına ulaştı. Sonra? Firma bu noktada zaten ilk sayfadayım çalışmaların devamına gerek yok diye düşünürse büyük bir yanılgı içerisine girmiş olur.

Google algoritmaları belli periyotlarla güncellenip değiştirilmektedir. Her güncelleme web sitelerinin yerine getirmesi gereken koşulları farklılaştırıp arttırmaktadır. SEO çalışmaları devam etmezse, firma arama motorlarındaki konumunu koruyamaz. Elde ettiği başarıları devam ettirmek için, hizmet almayı sürdürmelidir. Elbette başarının devamını sağlama niteliğindeki SEO çalışmalarının kapsamı başlangıç aşamasındaki gibi olmayacaktır. Aylık, 6 aylık ya da yıllık SEO paketleri alınarak, web sitesinin ilk sayfadaki ve üst sıralardaki konumu korunabilir. SEO paketlerinin seçiminde yine kurumsal SEO firmalarının danışmanlığına başvurulmalıdır.

 

Share