SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Nedir?
Tarafından Yazıldı

SEO çalışmaları tamam bir de SEO hosting çıktı diyorsanız, emin olun siz de çoğunluğun düşündüğü gibi düşünüyorsunuz. Ancak içinizi rahatlatalım, SEO Hosting, SEO’dan farklı bir kavram olmaktan ziyade, onun destekleyicisi olarak düşünülebilir; SEO yani arama motorlarının optimizasyonu nasıl yapılır sorusunun cevaplarından bir tanesidir.

Elbette SEO Hosting tek başına, bir web sitesinin üst sıralara yerleşmesi için yeterli değildir, ancak SEO çalışmalarının bütünü içerisinde önemli bir konuma sahiptir.

SEO Hosting Nedir?

İnternet sitelerinin verilerini depolayan ve internet kullanıcılarının bu verilere ulaşmasını sağlayan sunuculara hosting denir. Hosting kelimesi Türkçe‘ de barındırma anlamına gelmektedir. Bir web sitesinin yayına alınması için hostinge ihtiyacı vardır, hosting kullanıcılarla web sitesinin verilerinin arasındaki köprü olarak düşünülebilir. Bu sebeple hosting seçimleri SEO açısından oldukça önemlidir.

SEO hosting, web sitesinin C sınıfı IP üzerinde barındırılmasıdır. Diğer bir deyişle hosting ip adresinin, sunucu üzerinde bulunan diğer web sitelerininkinden farklı olmasıdır.  Bu tanımı verip, konuyu kapatacak değiliz elbette. 

Şöyle açıklayalım; normalde A, B, C ve D olmak üzere 4 ayrı IP sınıfı vardır. Fakat web sitelerinin arama motorlarınca birbirlerinden farklı olduğunun kabul edilmesi, aynı sunucu üzerinde verilen link çıkışlarından etkilenmemesi için A,B ve C sınıfı IP değerine sahip olması gerekir. D sınıfında bulundan bir web sitesinin diğer sitelerden ayırt edilmesi ve arama motorları tarafından kabul görmesi zordur.

Bir sitenin SEO çalışmasının başarılı olması ya da arama motorlarının tarayıcıları tarafından sevilebilmesi için en az C-Class IP değerine sahip olması gerekmektedir. C sınıfı IP’nin D sınıfına göre hosting ücreti daha pahalıdır, ancak SEO’ya katkısı ve alınacak geri dönüşler düşünüldüğünde kesinlikle buna değecektir.

SEO Hosting Neden Gereklidir?

SEO Hosting hizmetinin en büyük avantajı web sitesine alınan bağlantılardan yüksek verimlilik elde edilmesidir. Bu durum birden fazla web sitesi olan firmalar için oldukça önemlidir; firmalar her sitesini farklı c sınıfı IP’de barındırırsa siteleri arasında link verebilir.

Üstelik D sınıfında yer alan siteler arasında bu işlem yapıldığı zaman; firmanın web sitesi ceza alırken, söz konusu C sınıfı IP olunca, arama motorlarının tarayıcılarının gözünde sitenin değeri yükselir.

SEO Hosting sayesinde Google tarayıcıları web sitenize olumlu bakar. Sizinle aynı sunucuda bulunan yasadışı sitelerden ayırt edilmeniz mümkün olur; böylece web sitenizin arama motorlarındaki yeri etkilenmez. A ve B sınıfındaki web sitelerinden backlink alınırsa faydası daha kolay hissedilir; arama sonuçlarında daha iyi neticeler elde edilir.

SEO İçin Hosting Alırken Dikkat!

Türkiye’deki SEO hosting satış fiyatı, bu hizmetin henüz yaygınlaşmamasından ötürü; yurtdışındaki SEO hosting satış fiyatına oranla daha pahalıdır. Ancak sadece daha ucuz olduğu için, yurt dışından bu hizmeti almak tercihinde de bulunulmamalıdır. Hizmet aldığınız sunucunun lokasyonunun neresi olduğu önemlidir. Yurtdışında mı Türkiye ‘de mi bulunduğu Seo Hosting için öncelikli konulardan biridir.

Web sitenizin içerik dili Türkçe ise, yurtiçinde bulunan sunucuların tercih edilmesinde fayda vardır.  Hizmet alınan firmanın aktif ve çalışır halde bulunma süresi yani “uptime” özelliğinin yüksek olması gerekir. Hizmet sağlayıcının network altyapısının güçlü olması, elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek donanımının bulunması ve hack girişimlerine karşı savunmasının olması gerekir.

Ayrıca servis sağlayıcınızın teknolojiyi yakından takip ediyor olması, kurumsallığı ve ulaşılabilir olması da oldukça önemlidir. Sunucularda aksama meydana gelmesi ve web sitesine kullanıcıların ulaşamamasının; firmalar için ziyaretçi kaybı ve aynı zamanda da prestij kaybı anlamına geleceği unutulmamalıdır.

Share